Náš vzťah k žemľovke býva častokrát rozdeľovníkom na 2 rôzne strany tábora - mám/nemám rád. U nás doma sa pripravovala jablková žemľovka z rožkov, základný recept sa skladal z vrstvy rožkov namočených v mlieku, vrstvy nakrájaných čerstvých či zaváraných jabĺk, opäť rožkov a na záver snehu z bielkov. Žemľovka klasika originál, ale prečo ju nevylepšiť o niekoľko stupňov a spraviť z nej nebíčko v papuľke? :-)
Žemľovka je pripravená zo staršej vianočky, s mäkkým tvarohom, vrstvou ovocia a citrónového snehu pokrytého chrumkavými mandľovými lupienkami. Špeciálny tip na mňamóznu žemľovku spočíva v prepojení všetkých vrstiev, ale tiež použitia smotany na šľahanie a 2 druhov cukru - vanilkového a citrónového, vďaka ktorým by som tento recept povýšila na úroveň nedeľného dezertu. Budem sa tešiť, ak môj recept vyskúšate a určite nakuknite aj na recept na babičkine marhuľové guľky s tvarohom, makové šúľance a vylepšený recept na strúhaný tvarohový koláč.
Ingrediencie na žemľovku
na oválnu formu veľkosti 30 x 23 cm
- 1 vianočka (ja som použila maslovú vianočku s hrozienkami a mandľovými lupienkami)
- 250 ml smotany na šľahanie
- 4 vajcia
- 250 g jemného tvarohu
- 2 PL trstinového cukru
- 24 g citrónového cukru
- 16 g vanilkového cukru
- štipka soli
- 300 g marhuľového kompótu (môžete použiť aj čerstvé sezónne ovocie)
- mandľové plátky na posypanie
- trochu masla a strúhanky na vymazanie formy
Najlepšia žemľovka z maslovej vianočky
1Na žemľovku použijeme staršiu vianočku, tú moju som kúpila v sobotu, mala 450 g a recept som pripravovala v pondelok. :-) Pokojne však môžete použiť aj staršiu vianočku. Výbornou voľbou je vianočka s hrozienkami (ak ich máte radi) posypaná mandľovými plátkami. Ak by ste chceli zužitkovať staršiu vianočku na raňajky, vyskúšajte môj recept na francúzske toasty so skaramelizovanými banánmi a kokosovými lupienkami, ktorý nájdete v mojej prvej kuchárskej knihe.
2
V miske so širším dnom vyšľaháme do peny 3 žĺtky s 1 PL trstinového cukru, 8 g vanilkového a 8 g citrónového cukru. Ak vanilkový a citrónový cukor kupujete, v obchode nájdete väčšinou balenie, ktoré obsahuje 8 g cukru, takže do tejto vrstvy miniete 1 balenie vanilkového a 1 balenie citrónového cukru. Pridáme smotanu na šľahanie a metličkou ručne premiešame.
3V druhej miske pripravíme tvarohovú vrstvu - do misky vyklopíme mäkký tvaroh, pridáme 1 žĺtok, 1 PL trstinového cukru, 8 g vanilkového a 8 g citrónového cukru a jemne premiešame stierkou. Vianočku nakrájame na 1 cm plátky a zľahka namáčame z obidvoch strán do pripravenej smotanovo-žĺtkovej zmesi. Kúsky namočenej vianočky ukladáme do formy, ktorú si predtým vymastíme maslom a vysypeme strúhankou. Snažíme sa rovnomerne pokryť celé dno formy, takže plátky vianočky kľudne prekrojíme aj na menšie časti.
4
Na vianočku navrstvíme pripravenú tvarohovú vrstvu a poukladáme ovocie. Navrch poukladáme poslednú vrstvu namočenej vianočky, ak vám zostane smotanovo-žĺtková zmes, polejte ňou celú vianočku vo forme. Takto navrstvenú žemľovku vložíme do rúry vyhriatej na 180 °C a pečieme 30 minút. Keď sa pečie žemľovka posledných 5 z 30-tich minút, pripravíme si sneh.
5
Zo 4 bielkov, štipky soli a 8 g citrónového cukru vyšľaháme pevný sneh, ktorý po uplynutí 30 minút navrstvíme na žemľovku. Navrstvený sneh posypeme mandľovými plátkami a formu vložíme do rúry vyhriatej na 150 °C. Pečieme 15 - 20 minút. Žemľovku servírujeme teplú, môžeme pridať trochu zaváraného ovocia, prípadne šťavy z kompótu, výborný je aj rozvar z ovocia.
Páči sa ti tento recept?
Budem veľmi rada, ak mi o tom dáš vedieť v komentári nižšie. Poteším sa aj ak ho ohodnotíš hviezdičkami (5 je mňam). Ak si tento recept spravíš, nezabudni použiť na Instagrame, alebo Facebooku @lenivakucharka a pochváľ sa tak svojim výtvorom! Ak nechceš zmeškať nový recept a iné výhody
2 komentáre
Ahoj Ibojka, teším sa, že môžem inšpirovať :) Ja mám hrozienka vo vianočke práveže rada, ale kedysi som nemala :D A ovocie je inak super pridať, skús niekedy na porovnanie :) Ďakujem ti krásne za prianie, podobne ti želám krásne leto plné dobrôt a super ľudí :)