Najlepší okamih na písanie receptu je práve vtedy, keď dojete jedlo, o ktorom sa chystáte písať. Chuťové dojmy sú vtedy intenzívnejšie a vy presne viete, čo chcete svojím receptom odovzdať. Dnes je to zaujímavá kombinácia na prvý pohľad bežnej zemiakovej polievky, v tomto prípade obohatenej o našu slovenskú bryndzu, ktorá vie mnohým jedlám dodať zaujímavú chuť a povýšiť na prvý pohľad bežné na čosi viac. :)
Zemiaková polievka na kyslo sa u nás nepripravuje často, ale po tomto vylepšení ju zaradím do pravidelných jesenno-zimných polievok, ktorými sa zahrievame a sýtime zároveň. A po 2 porciách polievky za sebou ju tam pravdepodobne zaradíte aj vy. :-) Vyskúšaj aj moje ďalšie recepty na rýchle polievky - vynikajúcu hŕstkovú polievku.
Ingrediencie
na 4 až 6 porcií
- 1 cibuľa
- 550 g zemiakov
- 1 l vody
- zeleninový bujón v bio kvalite
- 250 g kyslej smotany
- 125 g bryndze
- 1 PL tapiokového škrobu
- olivový olej
- jablčný ocot
- 1 bobkový list
- 1/2 ČL rasce
- soľ a čierne korenie
- oravská slanina
- jarná cibuľka/pažítka
Zemiaková polievka na kyslo s bryndzou
1 V hrnci zohrejeme olivový olej, na ktorom opečieme nadrobno nasekanú cibuľu dosklovita. Keď je cibuľka hotová, pridáme na kocky nakrájané zemiaky a premiešame. Zalejeme horúcou vodou z kanvice, pridáme zeleninový alebo slepačí bujón (prípadne polievkové korenie), bobkový list, rascu a opäť premiešame. Prikryjeme pokrievkou a varíme, kým zemiaky nezmäknú (cca 20 až 30 minút). V miske si zatiaľ vidličkou roztlačíme bryndzu, ku ktorej pridáme smotanu, tapiokový škrob a premiešame tak, aby v zmesi neboli hrudky škrobu. Tapiokový škrob vám polievku zahustí bez toho, aby ste museli robiť zápražku alebo zahusťovať múkou.
Vyskúšaj aj:
2 Keď sú zemiaky uvarené, prilejeme k nim smotanovo-bryndzovú zmes, premiešame a privedieme do varu. Polievku následne ochutnajte a dochuťte soľou a čiernym korením. Pri samotnom podávaní ju dochutíme kvapkou jablčného octu, ak by sa vám zdala málo kyslá. Polievku servírujeme s kockami nadrobno nasekanej slaniny, ktorú opečieme dochrumkava. Na záver posypeme krúžkami jarnej cibuľky alebo pažítkou. Nech vám chutí!
Páči sa ti tento recept?
Budem veľmi rada, ak mi o tom dáš vedieť v komentári nižšie. Poteším sa aj ak ho ohodnotíš hviezdičkami (5 je mňam). Ak si tento recept spravíš, nezabudni použiť na Instagrame, alebo Facebooku @lenivakucharka a pochváľ sa tak svojim výtvorom! Ak nechceš zmeškať nový recept a iné výhody
12 komentárov
Jeeej Monika, ďakujem, to som veľmi rada, že bratom tak chutilo :)
Ďakujem krásne, teším sa, že chutí :)
Ďakujem krásne, veľmi sa teším, že polievočka chutila :)
mňaaam – vynikajúca, včera večer som na ňu dostala chuť a do hodinky bola hotová – Ďakujem krásne za recept ♥
Ďakujem krásne Anna, teším sa, že zemiaková polievka sa vydarila a chutila ti :)
Bryndzová polievka staršia generácia ju pozná pod názvom demikat inak super
Gabika veľmi pekne ďakujem :)
Ahoj Veronika, Tvoja polievočka vyzerá veľmi lákavo. Len by som ju nazvala zemiakovo-bryndzová, nakoľko pre nás žijúcich mimo sk. sa stáva bryndza nie moc dostupným artiklom.. a ja polievky a vlastne všetko varím v kuchte, kráti čas a na chutí nič nemení..:)
Ahoj Dana, ďakujem pekne :) Bryndza je také moje malé vylepšenie, ktoré dodáva klasickej zemiakovej polievke niečo navyše :) Samozrejme, na to som nemyslela priznám sa, ale dalo by sa použiť aj niečo iné, s výraznou chuťou :)