Neviem ako vy, ale ja mám tak trochu problém so sebaovládaním. Akonáhle mi padne do oka nejaký skvelo vyzerajúci recept so zvodne vyzerajúcim obrázkom, prepadnem neskonalej túžbe hneď, teda o-k-a-m-ž-i-t-e, si ho upiecť. A to, že mám ísť do školy, do práce, či variť normálny obed, je v tomto prípade vždy vedľajšie. Veď kto by odolal? Ide predsa o: tradičné, veruže chutné, dedinské, sladké, makové, moravské koláče! :)
Ingrediencie
- 250 g hladkej múky
- 50 g trstinového cukru
- 3 g soli
- 60 g zmäknutého masla
- 2 žĺtky
- 15 g čerstvého droždia
- 125 ml vlažného plnotučného mlieka
- 1 vajce na potretie
Mrvenička
- 40 g polohrubej múky
- 20 g masla
- 20 g jemného trstinového cukru
Maková náplň
- 100 g čerstvo pomletého maku
- 125 ml mlieka
- 1/2 PL trstinového cukru
- 1/2 PL vanilkového cukru
- 1 PL rumu
- 1 PL medu
Ako upiecť moravské koláče
1 Do 125 ml vlažného mlieka prstami rozdrobíme droždie, pridáme trochu cukru, premiešame a necháme odpočívať pri izbovej teplote približne 10 minút. Do veľkej misy si preosejeme múku, pridáme cukor, soľ a na kocky nakrájané mäkké maslo, ktoré prstami zapracujeme do múky. Keď už v múke nemáme žiadne kúsky masla, pridáme žĺtka a za postupného prilievania drožďovej zmesi vypracujeme hladké a vláčne cesto. Ak je cesto príliš suché, pridáme po lyžiciach ďalšie mlieko (ak sa príliš lepí, pridáme trochu múky).
2 Z cesta vytvarujeme guľu a vložíme ju do misy, ktorú prikryjeme utierkou. Cesto na moravské koláče necháme kysnúť pri izbovej teplote 60 - 90 minút. Medzitým si pripravíme makovú náplň a mrveničku. Alebo umyjeme tú horu riadov, ktorá sa pomaly začína kopiť. :)
Maková náplň
3 V menšom hrnci privedieme do varu mletý mak spolu s mliekom. Pridáme med, vanilkový a trstinový cukor a za stáleho miešania varíme na miernom ohni do zmäknutia (5-10 minút). Na záver vmiešame rum. Konzistencia makovej náplne by mala byť vláčna.
Mrvenička
4 V miske zmiešame múku, maslo a cukor a prstami hnetieme, až kým nezískame sypkú mrveničku. Akonáhle cesto zdvojnásobí svoju veľkosť, prenesieme ho na pracovnú plochu, opäť ho chvíľku hnetieme a následne rozdelíme na 20 rovnako veľkých častí. V prípade, že chcete väčšie koláče - t. j. tie typické, rozdeľte cesto len na 10 - 15 kúskov. Z každého kúska cesta si vyvaľkáme guľôčky, ktoré rozložíme na papierom vystlaný plech v dostatočných vzdialenostiach a takto necháme kysnúť pri izbovej teplote ďalších 30 minút. Dno poldecového pohára si obalíme potravinárskou fóliou a následne vytláčame do každej guľôčky žliabok (prehĺbeninu). Okraje koláčikov hrúbky zhruba 5 mm potrieme vidličkou prešľahaným vajíčkom (použite štetec) a naplníme ich pripravenou makovou náplňou. Posypeme mrveničkou, necháme kysnúť ďalších 10 minút a potom ich šupneme do vyhriatej rúry na 20 - 30 minút pri 180 °C. Pečieme dozlata a také krásky z nich sú, že na zahryznutie! :)
Tip na záver:
- Keďže trpím nedostatkom plechov na pečenie, polovicu koláčikov som upiekla v plechu na muffiny. Boky a dno som vymastila maslom, šupla do nich guľôčky cesta a následne som robila úplne to isté ako pri obyčajnom plechu. Vznikla z toho kombinácia muffinovo-českých koláčikov, akési spojenie tradície a modernosti. Chuťovo stále výborné a na prvý pohľad odvážne. :) A odvaha pri pečení predsa nesmie chýbať!
Inšpirovala som sa receptom od kublanka.cz.
Páči sa ti tento recept?
Budem veľmi rada, ak mi o tom dáš vedieť v komentári nižšie. Poteším sa aj ak ho ohodnotíš hviezdičkami (5 je mňam). Ak si tento recept spravíš, nezabudni použiť na Instagrame, alebo Facebooku @lenivakucharka a pochváľ sa tak svojim výtvorom! Ak nechceš zmeškať nový recept a iné výhody