Kysnutý koláč so slivkami je jeden z tých tradičných receptov, pri pečení ktorého mi kuchyňa rozvoniava ako u babičky. :-) Moje najobľúbenejšie návraty domov zo školy sa mi vždy spájali s vôňou kysnutého koláča. Kysnuté cesto sa u nás robilo vo veľkom a z jednej várky sa upiekol koláč plný ovocia, tri záviny s jablkovou, makovou a kakaovou náplňou a pizza s lečom. Ja mám pre teba recept na najlepší kysnutý koláč so slivkami a chrumkavou posýpkou. S cestom sa výborne pracuje, koláč chutí skvele aj na ďalší deň a je plný ovocia. Namiesto sliviek môžeš použiť aj marhule, čučoriedky, višne, či rebarboru s jahodami a pridať tvarohovú alebo makovú náplň. Tento skvelý recept na kysnutý koláč nájdeš aj v mojej tretej kuchárskej knihe, ktorá je plná overených receptov od babičky a spomienok na detstvo.
Vyskúšaj aj moje ďalšie recepty z kysnutého cesta, s ktorými budeš mať kysnuté cesto ako pavučinku - pečené buchty s lekvárom, mäkučké dukátové buchtičky s famóznym vanilkovým krémom, voňavé škoricové osie hniezda, kapustníky na sladko, alebo perfektný recept na jednoduchú domácu pizzu, ktorú si môžeš obložiť podľa svojich chuťových preferencií.
Ingrediencie
na plech 24 × 34 cm
Kvások
- 100 ml mlieka
- 10 g trstinového cukru
- 21 g čerstvého droždia
Cesto
- 250 g hladkej pšeničnej múky
- 50 g bravčovej masti
- 30 g trstinového cukru
- 1 vajce
- 1 PL tuzemského umu
- štipka soli
Náplň
- 400 g sliviek
- 20 – 40 g škoricového cukru
Posýpka
- 40 g polohrubej pšeničnej múky
- 12 g trstinového cukru
- 12 g masla
- 1 ČL tuzemského umu
1Začneme kváskom. Do vlažného až mierne teplého mlieka prstami rozdrobíme droždie, pridáme cukor a premiešame. Prikryjeme utierkou a necháme 10 minút na teplom mieste vzísť kvások. Do väčšej misy dáme múku, cukor a štipku soli a lyžicou premiešame. Pridáme masť, vajce, rum a kvások a mixérom s hákmi na miesenie cesta vypracujeme hladké cesto. Cesto preložíme stierkou do čistej, jemne naolejovanej misy, posypeme trochou múky a prikryjeme potravinárskou fóliou a utierkou. Necháme kysnúť na teplom mieste 30 minút.
2 Slivky očistíme, zbavíme kôstok a prerežeme na polovicu. Nakrájané slivky posypeme škoricovým cukrom a dobre premiešame. V malej miske zmiešame polohrubú múku, na kocky nakrájané studené maslo, cukor a rum na posýpku. Vykysnuté cesto vyvaľkáme na jemne pomúčenej pracovnej ploche alebo papieri na pečenie
s rozmerom plechu a preložíme do formy. Do cesta jemne povtláčame nakrájané slivky a posypeme mrveničkou. Vložíme do rúry vyhriatej na 160 °C a pečieme 25 – 35 minút do zlatohneda.
Tipy
- namiesto klasickej posýpky z múky, masla a cukru môžeš na koláč nastrúhať marcipán. Chutí to výborne a táto variácia poteší všetkých milovníkov marcipánu
- ak nemáš bravčovú masť, použi repkový alebo slnečnicový olej
- namiesto sliviek môžeš siahnuť po lesných čučoriedkach, jahodách s rebarborou alebo marhuliach
Páči sa ti tento recept?
Budem veľmi rada, ak mi o tom dáš vedieť v komentári nižšie. Poteším sa aj ak ho ohodnotíš hviezdičkami (5 je mňam). Ak si tento recept spravíš, nezabudni použiť na Instagrame, alebo Facebooku @lenivakucharka a pochváľ sa tak svojim výtvorom! Ak nechceš zmeškať nový recept a iné výhody
8 komentárov
Jeeej super, veľmi sa teším, že si spokojná s kysnutým cestom :)
Nie je to privela drozdia? Zvycajne sa dava kocka drozdia na kilo muky, tu je kocka na pol kilo muky, nie je cesto citit prilis drozdim?
Ahoj Vladimíra, do tohto cesta som dávala kocku droždia a nie je ho cítiť droždím :) Ale pokojne ak si zvyknutá dávať len polovicu kocky na pol kila múky, tak daj toľko :) Budem rada, ak mi potom dáš vedieť, ako dopadlo pečenie :)
Milá Gita, ďakujem za úžasnú spätnú väzbu ku kysnutému koláčiku :) Veľmi sa teším, že ťa zaujal a budem rada, ak vyskúšaš moju obmenu so strúhaným marcipánom :) O krok menej, ale predsa veľmi dobrý výsledok a ešte aj spomienka na babičku v jednom :) A ďakujem za želanie, veľmi si to vážim :)
Milá Gabriela, ďakujem za krásnu spätnú väzbu k mojim receptom, veľmi ste ma potešili :) Krásny deň Vám želám :)