Francúzske palacinky sú dokonalou sladkou bodkou na záver každej večere či slávnostného obeda. Ja ich rada pripravujem aj na nedeľné raňajky, keď si doprajeme dlhší spánok a neskoršie raňajky. Tieto palacinky sú tiež známe pod názvom Crêpes Suzette - venované nádhernej Suzette, ktorá podľa legiend stála za nešikovnosťou čašníka obsluhujúceho vtedy budúceho kráľa Eduarda VII. Experimentovať sa oplatí, dôkazom sú aj tieto palacinky s pomarančovou omáčkou, ktoré sú jednoduché a pritom neskutočne chutné! Spôsob prípravy francúzskych palaciniek je rôzny, ja som zvolila ten najjednoduchší, ktorý zvládne aj úplný začiatočník.
Pri príprave palaciniek som otestovala panvicu z viacvrstvovej nerezovej ocele od českej značky Fabini, priznám sa, že na začiatku som sa bála toho, či sa palacinky nebudú lepiť, ale výsledok bol perfektný! V postupe nájdeš môj tip na to, ako ich pripraviť bez toho, aby sa do cesta či na panvicu musel pridávať tuk počas pečenia.
Vyskúšaj aj moje ďalšie inšpirácie na nedeľné raňajky - tvarohové palacinky, jablkové lievance s ovsenými vločkami, zeleninovú panvičku (alias shakshuku), avokádovú nátierku s granátovým jablkom, čokoládovú babku s orieškami alebo slivkové crumble.
Ingrediencie
na cca 8 palaciniek
- 2 vajcia
- 350 ml plnotučného mlieka
- 150 g hladkej pšeničnej múky
- štipka soli
Pomarančová omáčka
- 250 ml čerstvej šťavy z pomarančov
- kôra z bio pomaranča
- 60 g trstinového cukru
- 50 g masla
- 50 ml likéru Grand Marnier
Francúzske palacinky a pečenie v nerezovej panvici
1V miske vyšľaháme vajcia s mliekom. Pridáme preosiatu múku a štipku soli a dobre premiešame, aby v ceste nezostali žiadne hrudky. V prípade potreby môžeme palacinkové cesto prešľahať ručným mixérom. Pripravené riedke cesto necháme odležať na kuchynskej linke približne 15 minút.
2
Po uplynutí času dobre rozohrejeme panvicu - ja som na pečenie palaciniek použila nerezovú panvicu z viacvrstvovej ocele s Ø 26 cm. Aby sa palacinky podarili, treba nerezovú panvicu v prvom rade dobre zohriať - spravíme si teda test, ak sa nám zdá panvica zohriata, vyprskneme na ňu prstami pár kvapiek vody, tie by mali na panvici začať tancovať. :-) Vtedy pridáme do panvice 1 - 1,5 PL repkového oleja a panvicou párkrát pokrúžime tak, aby sa olej dostal aj na okraje. Panvicu ďalej zohrievame až do okamihu prvého zadymenia, párkrát ňou počas toho zakrúžime. Je to otázka minúty, v podstate v tomto kroku robíme z nerezovej panvicu nepriľnavú panvicu.
3Následne panvicu stiahneme zo sporáka a olej opatrne vytrieme papierovou kuchynskou utierkou. Panvicu položíme naspäť na sporák a nalejeme na ňu naberačku cesta. Panvicou okamžite pokrúžime, aby sa cesto rozprestrelo rovnomerne. Palacinku pečieme na strednom plameni dozlatista. Takto postupujeme, až kým neminieme všetko cesto. Do cesta ani na panvicu už netreba pridávať žiaden tuk.
Pomarančová omáčka
4
Do panvice s vyššími okrajmi vylejeme šťavu z čerstvo odšťavených pomarančov. Pridáme cukor a kôru z jedného bio pomaranča a za občasného miešania privedieme do varu. Následne pridáme kocky masla a miešame, kým sa rozpustia. Do horúcej omáčky prilejeme likér a za občasného miešania varíme, až kým omáčka trochu nezhustne. Vtedy pridáme do omáčky palacinky zložené do trojuholníkov a z oboch strán ich chvíľku necháme zohriať. Hotové palacinky nasiaknuté pomarančovou omáčkou preložíme na tanier a ozdobíme plátkami pomarančov, prípadne kopčekom kyslej smotany alebo crème fraîche.
Páči sa ti tento recept?
Budem veľmi rada, ak mi o tom dáš vedieť v komentári nižšie. Poteším sa aj ak ho ohodnotíš hviezdičkami (5 je mňam). Ak si tento recept spravíš, nezabudni použiť na Instagrame, alebo Facebooku @lenivakucharka a pochváľ sa tak svojim výtvorom! Ak nechceš zmeškať nový recept a iné výhody
6 komentárov
Milá Veronika, síce škoda, že palancinky nie sú celozrnné špaldové ako tie naše, ale ďakujem za správu, že sa to dá aj v nerezovej panvici! Vytiahnem svoju starú, z vena pred 28 rokmi a použijem položenú na liatinovú platničku na plynovom horáku.
Ahoj Evka, určite chcem vyskúšať aj palacinky z celozrnnej múky, ja som veľká fanúšička celozrnných múk, špeciálne špaldovej :-) Ak sa ti podarí otestovať nerezovú panvicu, budem rada, ak mi dáš potom vedieť, ako to dopadlo :-)
Ahoj Elena, teším sa, že si recept na palacinky vyskúšala a chutili ti :-) Som zvedavá, čo na ne povieš, keď ich vyskúšaš aj s kôrou z pomaranča a s likérom :-) A ďakujem za spätnú väzbu, teším sa, že si spokojná s receptami :-)
Milá Veronika, recept na Tvoje francúzske palacinky patrí k mojim najobľúbenejším. Robím ich ako relax na záver varenia :) A teraz je tu aj chýrna pomarančová omáčka, hneď len čo nájdem dobré bio pomaranče, vyskúšam. Grand Marnier asi nahradím koňakom Armagnac – azda bude rovnako dobré… :) Veľká vďaka za Tvoje recepty, či sú to polievky, či sacherka alebo iné dobroty.
Milá Gabika, to sa veľmi teším! :-) Ja som si akurát včera hovorila, že ich musím znova spraviť, veľmi nám doma chutia :-) Koňak znie výborne, podľa mňa, keď sa to skombinuje s dobrými bio pomarančmi, tak palacinky budú miznúť rýchlosťou blesku a ešte aj panvica bude do poslednej kvapky vyčistená :D Ďakujem za spätnú väzbu, teším sa, že polievočky aj Sacherka, či iné dobroty chutia :-) Maj krásny deň!