Aktualizované: 07.2023
Existuje milión pluginov, ktoré ti môžu problém so spamovými komentármi vyriešiť. Za zmienku stojí napr. populárny Akismet. Ten ale ak sa nemýlim bol donedávna zadarmo, no teraz sa treba minimálne registrovať, aby si ho mohol použiť (treba API ID). Takýto plugin na filtrovanie komentárov určite môže fungovať, ale ultimátne budeš mať o jeden plugin na stránke viac a to môže mať za následok spomalenie celého webu. Čím viac pluginov => tým pomalší web, viac o tom nájdeš v článku ako zrýchliť WordPress stránku.
Použiť alebo nepoužiť CAPTCHA?
CAPTCHA je ďalší spôsob ako filtrovať spam a môže fungovať veľmi dobre. Napriek tomu túto možnosť neodporúčam z viacerých dôvodov:
- Nemusí fungovať na 100 %, boti sa už dnes vedia celkom vynájsť.
- Sťažíš tým používateľovi komentovanie, keďže musí urobiť o jeden krok naviac a ešte k tomu pri tom rozmýšľať nad síce jednoduchou matematikou, ale aj to vie veľa ľudí odradiť.
- Formulár bude „vďaka“ CAPTCHA poliam vyzerať pre užívateľa komplikovanejšie, čo ho môže od komentovania tiež ľahko odradiť.
1 Filtrovanie konkrétnych slov je najjednoduchšie riešenie
Na toto riešenie nebudeš potrebovať žiadny plugin. WordPress ti sám od seba dáva možnosť ako spamové komentáre ľahko vyfiltrovať, treba si to len správne nastaviť. Prvý krok je aby každý komentár, ktorý obsahuje linku musel prejsť najskôr moderáciou, pole nájdeš v sekcii Nastavenia > Komentáre > Podržať komentár vo fronte, ak obsahuje viac odkazov ako "1". Už len tento krok vyfiltruje veľkú časť spamu keďže ich hlavný cieľ je uverejňovať linky, ktoré majú užívateľov presunúť na ich web. Druhý a posledný krok, do časti Blacklist komentárov, ktorú nájdeš v sekcií Nastavenie > Komentáre vlož tieto slová, ktoré budú spam filtrovať. Alternatívne, namiesto do polia "Blacklist komentárov" tie slová môžeš dať do sekcie "Moderácia komentárov", ale potom ti budú chodiť notifikačné emaily ohladom ich moderácie.
Tieto slová v odkaze vyššie sú v spame často používané + ja som tam ešte pridal tieto časté slová a linky, ktoré sa v spame opakovali:
Hello information tips thanks greеtings site cheapbuy d3d3Lmxlbml2YWt1Y2hhcmthLnNr ukevoo-t.com odufaq-t.com doxycycline eillelac
Náš web navštevujú prevažne Slováci takže šanca, že by niektorí z nich komentoval po anglicky (článok písaný v slovenčine) je veľmi malá :). Ak ale náhodou máš aj anglicky hovoriacich návštevníkov, prvých 6 slov v zozname vyššie tam nedávaj.
Inak netreba sa ničoho báť, spamové komentáre pôjdu do sekcie "Kôš“, alebo "Spam". Ak by náhodou tento proces vyhodnotil aj dobrý komentár ako spam, vieš ho ľahko obnoviť. Len teda, z času na čas si pozri aj tieto taby.
2 Nastavenie maximálneho počtu znakov pre komentáre
Veľa spam komentárov sú strašne dlhé "romány", žiaľ vo Wordpresse sa nedá štandardne nastaviť maximálny limit na počet znakov pre komentár, existuje ale celkom jednoduchý návod ako to viete spraviť pridaním krátkeho kódu do functions.php. Mám to odskúšané a funguje to super :), ja som to konkrétne nastavil na 2000 znakov ako max limit, ale prehodnotte podľa seba a komentárov na svojom webe, aký limit by bol pre vás efektívny.
3 Odstránenie možnosti "webstránka" v komentároch
Cieľ spam komentáru je pridať spätný odkaz na svoj web buď priamo do komentáru, alebo do polia "Webstránka" pri vypĺňaní informácií komentujúceho . Odstránením tohto polia môžeš tiež obmedziť spam komentáre, niektoré WordPress témy majú takúto možnosť priamo v nastaveniach, ak ju ale tvoja nemá, pozri si tento návod ako to implementovať cez kód.
Túto metódu používam už niekoľko mesiacov a odhadujem, že mi filtruje tak 99 % spamových komentárov. Resp. po pravde, zatiaľ sa mi vďaka tomu neuverejnil na stránke žiadny spamový komentár. Vyskúšaj to a daj mi vedieť či ti tento článok pomohol a či by si podobných článkov chcel viac. Ak by si našiel spôsob ako túto proti spamovú metódu vylepšiť, bolo by super keby si sa o ňu podelil v komentári ;).
2 komentáre
Super tip a jednoducho a zrozumiteľne vysvetlené. Ďakujem! :)
Ďakujeme pekne Petra, sme radi, že sme mohli pomôcť :)